Gyermekeink jövője


Tudatos szülő, boldog gyermek...

Életünk egyik legcsodálatosabb pillanata gyermekünk megszületése. Megtapasztalni egy kis csöppség fejlődését majd szép lassan felnőtté válását, varázslatos dolog. Ezekért az örömökért azonban felelősséggel is tartozunk, hiszen gyermekünk jövője első sorban a mi kezünkben van. Kiválasztani a megfelelő óvodát, iskolát, egyetemet nem egyszerű feladat, nem beszélve arról, hogy ezek a döntések komoly anyagi terhekkel is járnak. Helyes hozzáállással és néhány jó döntéssel azonban hatalmas dolgokat érhetünk el, melyek segítségével megalapozzuk gyermekünk biztos jövőjét, valamint lehetővé tesszük számára, hogy jó esélyekkel lépjen be a NAGYBETŰS ÉLETBE.

A legtöbb gondoskodó szülő fő célja az anyagi biztonság megteremtése, gyermeke életkezdetének támogatása, továbbá lehetővé tenni számára a továbbtanulás lehetőségét. De vajon mennyibe kerül ez? Hogyan lehet az ehhez szükséges pénzt előteremteni? Melyek a legjobb gyermek megtakarítási lehetőségek ma Magyarországon? Ezekre a kérdésekre kapsz választ a következő néhány sorban.


Mennyi pénzt kell előteremtenem ahhoz, hogy érdemben tudjam támogatni gyermekemet az életkezdetben, illetve biztosítani tudjam számára a továbbtanulás lehetőségét?

Erre a kérdésre meglehetősen egyszerű megtalálni a választ, csupán számolnunk kell egy kicsit. Mivel az államilag támogatott oktatási helyek száma az elmúlt időszakban drasztikusan lecsökkent, így jó eséllyel saját magunknak kell gondoskodni gyermekeink továbbtanulásáról. Ma Magyarországon egy átlag egyetem féléves tandíja 200-300.000 Ft közé esik, ami felszorozva a képzés tartamával (3 vagy 5 év) akár 3.000.000 Ft is lehet. Ez már önmagában is egy szép kiadás, azonban beleszámolva az esetleges kollégium/albérlet árát, az összeg tovább növekszik 4-5.000.000 Ft-ra. Ha ezen kívül a heti megélhetésben is szeretnénk támogatni gyermekünket, vagy hozzá akarjuk őt segíteni a jogosítvány megszerzéséhez, ez a szám tovább duzzad 6-7.000.000 Ft-ra. Ráadásul ezt a pénzt 4-5 év alatt kell kifizetni.

A KSH (Központi Statisztikai Hivatal) felmérései szerint, ha gyermekünk betölti a 18. életévét, 18-tól 23 éves koráig átlag 6-8.000.000 Ft kiadással jár.

A helyzetet tovább fokozza, hogy amikor a gyermek 18 éves lesz a kiadások jelentős mértékben megnövekednek, viszont a korábban kapott állami támogatások (családi pótlék, családi adókedvezmény, egyéb kedvezmények) hirtelen megszűnnek.

Ezért is fontos időben elkezdeni gondoskodni gyermekünk jövőjéről, mert ha valaki korán kezd el gyűjtögetni ezekre a célokra, akkor akár havi 10-20 ezer Ft-ból el tudja érni a kívánt eredményt.

Hogyan lehet az ehhez szükséges pénzt előteremteni?

Alapvetően kétféleképpen:

Az első megoldás az, hogy a lehető legkorábban nekiállunk megtakarítani (akár a gyermek születése előtt!), és az évek előrehaladtával a kamatos kamat segítségével szépen apránként kis összegekből egy több millió forintos tőkét építünk fel gyermekünk számára, amiből a fentebb részletezett kiadásokat kényelmesen tudjuk finanszírozni. Mivel az optimális vagyonfelépítési időtáv 15-20 év, ezért minél korábban érdemes elkezdeni a megtakarítást. Másképp megfogalmazva: ha szeretnénk keveset félretenni és sokat kivenni a végén, ne késlekedjünk!

A másik megoldás inkább a szükséghelyzetekre alternatíva. Ha valaki nem kezdett el időben előtakarékoskodni (és nem rendelkezik több millió forintos tőkével), számára a hitel típusú konstrukciók nyújthatnak segítséget. Erre a legközismertebb példa a diákhitel, ahol a fiatalok viszonylag kedvező feltételek mellett tudnak pénzhez jutni és finanszírozni a tanulmányikat. Ebben az esetben azonban - a megtakarításokkal szemben - nekünk kell kamatokat fizetni, tehát a pénzintézet hasznát növeljük.

Melyek a legjobb gyermek megtakarítási lehetőségek ma Magyarországon?

Manapság számtalan gyermek megtakarítás létezik a piacon, melyek különböző ügyféligényeket elégítenek ki. Ezek közül a legjellemzőbbek: babakötvény (régen Start-számla), lakástakarék-pénztár, különböző megtakarításos életbiztosítások, TBSZ számlák, egyéb banki termékek, stb. Természetesen minden ügyfél esetében létezik egy "legjobb" megoldás (ami a legjobban kielégíti az ő megtakarítási igényeit), viszont nem minden ügyfél esetében ugyanaz a legjobb megoldás. Egy ilyen típusú terméknél ugyanis rengeteg kérdés merül fel:

  • Menyit szeretnél félretenni?
  • Hány éves a gyermeked?
  • Mennyi ideig szeretnél félretenni?
  • Milyen költségekkel dolgozik a termék?
  • Fontos-e az államtól való függetlenség?
  • Mekkora hozamokat szeretnél elérni?
  • Milyen célokra szeretnéd a pénzt félretenni?


És még jó néhány ehhez hasonló kérdés...

Munkánk során nyomulás és tukmálás nélkül segítünk összehasonlítani a különböző lehetőségeket, mely lehetővé teszi, hogy Ügyfeleink valóban a lehető legjobb döntést hozzák meg és elérjék a kívánt célt.

Te is szeretnéd, hogy gyermekednek meg legyen a lehetősége továbbtanulni?

Szeretnél plusz kedvezményeket igénybe venni a megtakarításodra?


Kíváncsi vagy rá, mi számodra a legjobb megoldás?

Költséges egyetemek? Van Megoldás!